Hedwig.CZ

Hedvika Poršová

Tejpování

Metoda tejpování si v posledních letech získává stále větší oblibu a to především díky sportovním přenosům, kde můžeme vidět různobarevné tejpovací pásky přímo na tělech sportovců. Tejpování jako takové, je však známé několik desítek let. Nejdříve se používaly fixační tejpovací pásky, které měly podpořit svaly a klouby ve sportovní činnosti. Postupem času se však začaly používat pružnější materiály, které dnes známe jako tzv. kinesio tape.tejpy

Fixování pomocí barevných pásek – tejpování bylo původně vyvinuto pro profesionální sportovce, kteří tak řeší bolesti v úponech typu tenisový loket či skokanské koleno, popřípadě tejpem předcházejí svalovým křečím a poraněním. Obecně však kinesiotaping dokáže ulevit všem akutním i chronickým bolestem spojeným zejména s pohybem, například při artróze.

Při aplikaci těchto speciálních tejpů dochází k několika účinkům na lidské tělo. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cirkulaci přímo pod tejpem a následné zvýšení látkové výměny.

Přesto, že je metoda tejpování primárně určená pro sportovní účely, je v současné době z 85% využívána mimo sport. Jde především o uplatnění ve fyzioterapii, pediatrii, neurologii, ortopedii, terapii lymfedému a jizvy, preventivní medicíně, egoterapii a mnoho dalších. Tejpování je v podstatě zpevňovací a funkční bandáž, která slouží jako ochranná nebo rehabilitační pomůcka. Její výhodou je zachování volného krevního oběhu a umožnění funkčnosti pohybového aparátu. Bandáž – tejp neomezuje léčenou partii těla úplně v pohybu, a tak se předchází nepříznivým důsledkům, které jsou spojeny s tradiční fixační léčbou, jako je např. sádra (např. ochabnutí svalstva, omezení hybnosti v kloubech, svědění, zhoršení soběstačnosti).

Tejpování podporuje svaly v jejich činnosti bez toho, aby byla omezena pohyblivost společně s rozsahem pohybu. Při ošetření svalů metodou tejpování se v postižených tkáních poměrně rychle aktivují ozdravné procesy, umožňující rychlý návrat k aktivní činnosti v plném rozsahu. Během rozvoje metody tejpování se zjistilo, že možnosti aplikace tejpů jsou mnohem větší než jen ošetřování svalů.

Oblast použití tejpů je široká, slouží k doléčování po zranění, redukování zánětů nebo hromadění tekutin (edémy, hematomy), ke korekci vadného držení těla i ošetření při poškozeních z přetížení. Velmi často je tejpování využíváno i v době těhotenství pro úlevu od bolesti břicha a zad.

kinesio_taping

© 2024 Hedwig.CZ

Šablona od Hedvika Poršová