Hedwig.CZ

Hedvika Poršová

Kudy a za kolik do Skandinávie autem?

Článků o tom jak a kudy se dostat do Skandinávie autem je na internetu poměrně dost – sami jsme v nich hledali inspiraci…
Každý má jiné priority…

A podle čeho vybíráme my?

čas a vzdálenost

Při plánování cesty nás hlavně zajímá čas a vzdálenost – z těch vycházíme nejvíce… Přichystáme si itinerář, co chceme za danou dobu vidět. Obecně cesty nahoru na sever (Laponsko) plánujeme v období podzimu – většinou září. To je již sezóna polárních září (cca  období září – květen) a měsíc září je již v Laponsku ve znamení podzimních barev. Když víme zhruba kam chceme a kolik na to máme času (jako asi většina, plánujeme standardní dovolenou), začneme s plánováním cesty… Prakticky máme rozvrh rozdělený na tři části a to: – po Skandinávii – a 2x cesta do přístavu s časy trajektu Samozřejmě je zde i varianta „suchou nohou“, nebo kombinace trajekt + most – to je ale již o vzdálenosti. Po Skandinávii máme cestu už naplánovanou, takže nám zbývá cesta do Skandinávie a zpět. Zajímá nás jak daleko je to do přístavu a samozřejmě jak dlouho nám zhruba bude cesta trvat (i s plavbou trajektu a čekáním (většinou je nutné být na místě minimálně 60min předem) + samozřejmě časová rezerva. „Suchou cestu“ zatím nemáme osobně vyzkoušenou, zatím jsme dali přednost vždy trajektům. Vzdálenost a čas se samozřejmě liší u každého podle individuálního plánu cesty. Na stránkách Norge.cz je krásně zpracovaná mapa Trajektové linky do Skandinávie, Anglie a Irska: Na těchto stránkách naleznete i mnoho dalších tipů a informací hlavně o Norsku.  

cena cesty

Momentálně zhruba víme kolik toho chceme najet, za jaký čas… Ale kolik nás to bude stát?
V tuto chvíli se zabýváme cenami za cestu samotnou!

Trajekty

Osvědčil se nám prodejce aFerry
(má i mobilní apky, zakoupené lodní lístky je možné mít v mobilu)
Ceny nám přes aFerry vycházejí nejlépe, ale hlavně je zde možnost vyzkoušet různé varianty.
Věřte, že po vyzkoušení se ještě změní plány dojezdů do přístavu apod. Prakticky jedno bez druhého nejde – jde o to hledat, hledat a hledat… 😉

Poplatky po cestě

Osobně jsme zatím potřebovali řešit pouze poplatky za silnice či tunely v Norsku. Využili jsme online registraci v EPCplc – systém automaticky sejme vaši SPZ a platba za úseky se strhne z vaší karty cca do 3 měsíců.
Zpoplatněné jsou ve Skandinávii i některé mosty a vjezdy do velkých měst. Jelikož se tyto mění, doporučuji si najít aktuální ceny.  Nejnovější informace naleznete například na webu UAMK.
Například ve Švédsku naleznete pro rok 2019 také několik málo zpoplatněných úseků – viz obrázek.
Pro jednoduché platby ve Švédsku se registrujte na EPASS24. Systém funguje podobně jako v Norsku.

Palivo

Palivo nechávám záměrně na konec.
Aktuální ceny (přibližně) kontrolujeme na webu Fuel Prices Europe
Jelikož jezdíme (i) na LPG, využíváme i stránky MyLPG – hlavně pro přehled tankovacích stanic.
Kdo jezdíte na LPG, počítejte ve Skandinávii s řídkou sítí LPG čerpacích stanic. V Dánsku a Finsku by jste hledali LPG asi marně. Ve Švédsku a Norsku se natankovat dá, ALE otevírací doba LPG je většinou jen několik dní v týdnu, víkendy vyjímečně (zvláště neděle) a v určité hodiny. S nepřetržitým provozem nepočítejte. Ceny LPG jsou o trochu nižší než za benzín.

Mapu LPG naleznete ZDE.
(aktualizováno 08.2019)

 

 

 

Šťastnou cestu!

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Hedwig.CZ

Šablona od Hedvika Poršová